Середа, 27.11.2024, 03:45
Ви увійшли як Гость | Група "Гості"Вітаю Вас Гость | RSS

      Урок історії на "відмінно"

Меню сайту
Знаєте ви, що ...
Найчастіше вживаною літерою з українського алфавіту є «п», із якої починається найбільша кількість слів. «Найпасивнішою», тобто найрідше вживаною буквою українського алфавіту, є «ф». В українській мові звук, що починається цією літерою, зустрічається тільки у небагатьох запозичених словах.
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2011 » Лютий » 23 » 23 – День захисника Вітчизни.
20:44
23 – День захисника Вітчизни.

15 (28) січня 1918 рік Рада народних комісарів СРСР видає Декрет про створення Робітничо-Селянської Червоної Армії (опублікований 20 січня (2 лютого) 1918 року в офіційному органі уряду більшовиків «Газета Тимчасового Робітника і Селянського Уряду». 20 січня (2 лютого) 1918, № 13 (58), стр. 1.). На фронті почався запис у нову армію солдатів-добровольців, з яких формували червоноармійські роти, що мало-помалу зводилися в полки [1]; але, наприклад, у Петрограді перший пункт запису в Червону Армію відкрився лише 21 лютого, тобто після початку німецького наступу [2].

18 лютого 1918 р. німецькі та австро-угорські війська оголосили про припинення перемир'я і почали наступ по всьому Східному фронту. Як зазначає історик Юрій Фельштинський, відносно невеликі німецькі загони просувалися, майже не зустрічаючи опору: «Через те що панувала у більшовиків паніка і чутки про наближення міфічних німецьких військ міста і станції залишалися без бою ще до прибуття супротивника. Двінськ, наприклад, був узятий німецьким загоном з 60-100 чоловік. Псков був зайнятий невеликим загоном німців, які приїхали на мотоциклах. У Режіце німецький загін був настільки нечисленний, що не зміг зайняти телеграф, який працював ще цілу добу».[3]

Газети тих днів повідомляли, що, коли німці почали наступ, в Мінську «рада народних комісарів у західній області почала організовувати загони для захисту міста. Однак, дізнавшись про наближення ворога, ця охорона зараз же кинула свої пости і кинулася до вокзалів, беручи поїзди нападом. Жителі замкнулися в домівках, у місті згасла електрика. О 12 годині ночі в місто вступили німецькі війська».[4] Люцина був узятий наступним чином: у містечко «прибуло з Режіц всього 42 людини <німців> у двох вагонах. Німці були дуже стомлені і насамперед вирушили до буфету, де щільно закусили». Після чого ними був „затриманий ешелон солдатів, який готується до від'їзду. Німці вишикували солдатів у шеренгу на платформі, відібрали в них рушниці й заявили: «Тепер ви вільні. Марш, куди хочете, тільки паровозів не отримаєте»“.[5].

Швидкість просування німців доходила до 50 км. на добу [6]. Вони наступали невеликими летючими загонами з добровольців, які, «не зустрічаючи опору, просувалися на поїздах, автомобілях і санях далеко попереду від поволі підтягаються головних сил» [7]. Рушивши від лінії Пінськ-Двінськ-Рига, німці протягом першого ж тижня наступу зайняли Мінськ, Полоцьк, Псков, Ревель.

Надії більшовиків на зведені червоноармійські частини і «пролетарську» Червону Гвардію не виправдалися. За спогадами Антонова-Овсієнка, «Зведені загони в значній частині виявилися недієздатні, дали великий відсоток дезертирства, непослуху. Загони Червоної Гвардії виявили загалом слабку витривалість, погану маневреність і боєздатність»[8]. Дізнавшись про мобілізацію Червоної Гвардії і підготовлюваний перетворенні її в Червону Армію, багато петроградських червоногвардійців поспішили здати зброю і розійтися по домівках [9].

У статті «Важкий, але необхідний урок», опублікованій в «Правді» 25 лютого, Ленін так характеризував ситуацію тих днів:
Болісно-ганебні повідомлення про відмову полків зберігати позиції, про відмову захищати навіть нарвську лінію, про невиконання наказу знищити все і вся при відступі; не говоримо вже про втечу, хаос, безрукість, безпорадність, нехлюйство (…) У Радянській республіці немає армії.

23 лютого 1918 року було опубліковано заклик РНК від 21 лютого «Соціалістична вітчизна в небезпеці» [10], а також «Заклик Військового головнокомандуючого» Н. Криленко, який закінчувався словами: "<...> Всі до зброї. Всі на захист революції. Поголовна мобілізація для риття окопів і висилка окопних загонів доручається радам з призначенням відповідальних комісарів з необмеженими повноваженнями для кожного загону. Цей наказ розсилається в якості інструкції в усі ради всіх міст. "[10] Вранці того ж дня Раднаркому був пред'явлений німецький ультиматум, і в ніч на 24 лютого він був прийнятий.

25 лютого, зважаючи на те, що тривав наступ німців та виникла загроза Петрограду, відкрилися призовні пункти і була зроблена реальна спроба почати масовий запис до Червоної армії[2].

3 березня 1918 рік був підписаний Брестський мир цілком на німецьких умовах.

Переглядів: 816 | Додав: VLAD | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
1 VLAD  
0
tongue

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Цікаві вислови
"Коли бачиш мудру людину, подумай про те, щоб уподібнитися їй. Коли бачиш людину, що не має мудрості, зваж свої власні вчинки" Піфагор
Наш час
Календар
«  Лютий 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Международные праздники Праздники ООН
Пошук
Архів записів